Aktuálně probíhá přesun stránek na novou doménu.Pat.

 

 

   

Online uživatelé  

Žádné
   

Prohlášení  

Na těchto stránkách najdete příběhy z různých fandomů, práva na neoriginální postavy jsou vyhrazena jejich autorům, práva na ostatní postavy náleží autorům děl.

Uveřejněné povídky dominantně popisují příběhy mezi postavami stejného pohlaví, uvědomte si to, prosím, než se začtete. Byli jste varováni.

 

   

Severus Snape - muž tohoto webu

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 
Podrobnosti

SS

Severus Snape - muž tohoto webu

Úvaha původně publikovaná 21. 5. 2012

Autorka: Patoložka; Beta-read: Claire

Úvaha

Postavy v tomto příběhu jsou majetkem JKR, autorky ságy Harryho Pottera. Duševní vlastnictví překladů různých jmen, názvů a míst patří pánům Medkům, kteří tuto ságu přeložili do češtiny a paní Petrikovičové a paní Kralovičové, které ji přeložily do slovenštiny. Autorská práva k povídce vlastní Patoložka, která napsala tuto fanfiction. Tato povídka nebyla napsaná za účelem zisku

A/N: V hlavě mi už nějakou dobu klíčí jedna neodbytná myšlenka – co vlastně čtenáři mohou a nemohou čekat od Patoložčina Severuse Snapea a také od těchto stránek? Pokusila jsem se toto téma zpracovat trochu odlehčeným stylem…

ooOoo

„Harry…“ povzdechla si Patoložka a zadívala se na mladého muže, který tak neodbytně postával u jejího pracovního stolu a ukazoval jí další ze svých skvělých návrhů a doporučení.

„Harry, ne, tohle opravdu není o tobě…“ snažila se mu domluvit přes čtvrt století stará žena. „Prosím, potřebuji pracovat,“ odmítala dál mladého čaroděje, který jí strkal listy pergamenu před monitor a tvářil se při tom nanejvýše ublíženě.

„Já prostě musím dnes napsat něco o Severusovi, to snad chápeš…“

„Ano, stále jsi má oblíbená postava a tou zůstaneš, ale…“

„Harry… Jistě, že jsem četla všechny články v Denním Věštci, ve kterých figuruješ, ale ne, opravdu je nemám vylepené nad postelí ani na záchodě…“

„Ach, myslím, že se po tobě sháněli Ron a Hermiona, možná, že to bude důležité. Říkali něco o záchraně světa či snad celého vesmíru…“ volala konečně už jen do zad neodbytného zelenookého mladíka.

Patoložka si oddechla, protože černovlasý kouzelník odběhl zjistit, co se stalo a při jaké události že je tak nepostradatelný, aby ho volala samotná ministryně kouzel a vrchní bystrozor.

Podívala se na svůj monitor, na tu původně bělostnou klávesnici a začala nepravidelně ťukat do tlačítek. Občas pohlédla z okna, jako by snad čekala, že ji něco napadne. Oči měla vytřeštěné a unavené tím neustálým zíráním do počítače, ale stále měla na paměti, že tohle opravdu stojí za to.

Nepamatovala si přesný den, kdy propadala kouzlu světa Harryho Pottera, ale to nebylo podstatné. Věděla, že knihy, které zprvu zavrhovala, následně přečetla jedním dechem. Že s očekáváním sledovala, kdy bude moci znát pokračování příběhu. Že s napětím vyhlížela, kdy se její oblíbené postavy dostanou do kin.

Když dokončila školu a zjistila, že má vlastně spoustu volného času, začala ve velkém holdovat četbě. Vždy měla sklony k fascinaci světem fan fiction, jen v té době ještě vůbec netušila, co to znamená.

Její první krůčky vedly do světa seriálu Star Trek Nová generace, ale to jí zdaleka nestačilo. Filmy se brzy omrzí, zápletka není taková, jakou by člověk hledal.

A pak, na konci prázdnin roku 2011vyšel poslední díl z dlouhé řady filmů Harryho Pottera. A až v té chvíli si tahle dívka, ano světe div se, uvědomila, koho to celé ty roky sledovala na plátně. Nikdy ji totiž nezajímaly společenské drby, ani jména či životní příběhy herců. Do té doby neměla ani ponětí, že její oblíbený Šerif z Nottinghamu je pouze převlečeným Severusem Snapeem.

Rozhodla se, že o něm zjistí více, a tak zabrousila na stránky fanoušků Alana Rickmana. Jaké bylo její překvapení, když na tomto místě našla první povídky s mistrem lektvarů v hlavní roli.

A někdy v té době, zprvu zvolna, později stále intenzivněji, začala ta nebohá žena zjišťovat, co to znamená termín fan fiction, či spíš fan fiction fenomén, s názvem Harry Potter.

Když jí přestaly stačit nalezené povídky z prvního webu, zabrousila s pomocí googlu a poohlédla se po dalších. Ani nevěděla, zda to dělá vědomě či instinktivně, ale osud tomu chtěl, aby si vybírala zejména ty s temnou postavou bývalého smrtijeda. A než by kdokoliv řekl švec, byla lapená v pavoučí síti upředené z těch nejkrásnějších a nejkouzelnějších příběhů, jaké si snad mohla vysnít.

Čím to, že ji ten svět plný podivných bytostí a kouzel tak učaroval? Proč se od čtení nemůže odtrhnout? Ano, směle a nepokrytě přiznává, že se stala závislou. Vždyť od té osudové doby nepřečetla snad jedinou knihu z jiného odvětví.

Kdyby totiž mohla, skládala by poklony a pěla chválu, kudy by jen chodila. Protože i díla psaná amatéry shledává tak dokonalá, že by v některých chvílích dala přednost zfilmování jiných verzí. Ano, jistěže paní JKR přiznává všechna práva, ale při čtení původního textu se cítí prostě nějak neúplná. Ošizená. Nekompletní.

A pak je tu samozřejmě Snape, Severus Snape. Postava tak temná a odpudivá a přitom zvláštní a osobitá, že si získala nejen miliony fanoušků na celém světě, ale i srdce Patoložky. Povídka, ve které se nemihne jeho černý vlající plášť či nezazní nějaký břitký komentář pronesený barytonem, prostě není tou pravou povídkou pro tuto šílenou ženu.

Nejprve jí uchvátilo, jakým stylem dávají někteří do kupy mistra lektvarů s jinými ženami, mezi kterými samozřejmě kralovala Hermiona Grangerová. A pak… jí to přestalo stačit a v jednom podivném okamžiku se ponořila do příběhu pro Patoložku zcela nezvyklého. Všechno začalo u Osvobození Harry Pottera. Ach ano.

Tahle vysokoškolsky vzdělaná žena podlehla kouzlu slashe. A ne jen tak ledajakého. Musel to být Snarry slash. Žena sedící u počítače ani neví, proč je tak fixovaná zrovna na tyto dva osobité muže. Možná za to mohly ty překrásné příběhy, které četla. Možná je to ta jejich přirozená elegance a síla. Možná se jí prostě už jiné povídky přestaly tolik líbit.

Postupem času jí pouhé čtení přestalo stačit. Chtěla víc. Chtěla se stát součástí tohoto světa. Chtěla tam patřit. Měla to velké štěstí, že potkala skvělé lidi, kteří jí umožnili začít překládat a hlavně publikovat. Protože, co by byl autor bez čtenářů. Povídky, které si ta osůbka vybrala, měly úspěch a ona zjistila, že překládat není tak složité, pokud má člověk dostatek času a trochu toho talentu. I s překlady se dají dělat kouzla. I překlad můžete svým zásahem pozvednout či naprosto zničit. Pan Google by mohl povídat. Za ten čas se toho hodně naučila.

A jednoho dne, byla doma trochu osamocená, ji napadlo, proč také něco nezkusit. Neměla žádný vlastní nápad, ale pokud je nějaká předloha, příběh se vytvoří sám. Zabrousila do pohádkových sfér a vytvořila svou první povídku. Nebyla nijak oslňující. Dopustila se tolika šílených chyb. Ach Merline, byla tak hloupá. Jenže, kdo nikdy nezkusil, co vlastní tvorba obnáší, ten prostě neví, co to znamená.

Překládala dál a při přemýšlení a práci ji občas napadala zajímavá témata ke zpracování. Den se sešel se dnem, týden s týdnem, a Patoložka se rozepsala tak, že v dnešních dnech prohání jednu betu za druhou… Skoro se jim, těm skvělým čarodějkám, diví, že ji ještě nevyhnaly ze dveří. Ovšem ony asi netuší, že tahle rozjetá dáma by se spolehlivě vrátila oknem.

A co Patoložku vlastně nutí ke spisování svých postřehů a myšlenek? Svých příběhů?

Ani neví. Ale ta touha je prostě nepřekonatelná. Ne, sny ani noční můry se jí ještě nezdají, ale co není, může být. Protože si nasadila tempo, které jen těžko může sama udržet.

Ale zpět k tématu. Tento článek vznikl z jiného důvodu, než kvůli zpovědi čarodějky pochybných pracovních návyků. Vznikl za účelem přiblížit vám, čtenářům, postavu, která křižuje každý článek, skoro každé písmenko na této stránce.

Severus Snape.

Co můžete očekávat od Patoložčiných příběhů, v nichž tento hrdina neobyčejně často vystupuje? Uvidíte Severuse Snapea, mistra lektvarů, umělce ve svém oboru, muže ve středních letech (na mudlovské poměry), který může hrát různé úlohy. Může to být role otce i syna, opatrovníka, milence, manžela i osamoceného muže. Role, ve které se vám představí v černých rozevlátých šatech s pláštěm, do nějž se velmi často skrývá před celým světem. Přečtete si o jeho vlasech, občas mastných, občas jemných, o jeho pokřiveném nose a bledé pleti. Možná zjistíte i jak vypadá bez oblečení. Snad oceníte jeho jízlivé, sarkastické poznámky, jeho osobitý humor, jeho upřený intenzivní pohled černých očí či bezpočet úšklebků a pozdvihnutých obočí. Můžete ho zastihnout v práci, při vyučování, v soukromí svých komnat či ve společnosti, dokonce se podíváte i do jeho ložnice. Možná vám ten muž bude připadat zatrpklý, nepřístupný, sebestředný, malicherný, lstivý, prostě hlava zmijozelu, jehož je typickým představitelem. Většinou zjistíte, že má temnou minulost, ať už se týká jeho rodiny nebo aktivit u Temného pána. Bude vám lézt na nervy, ale někdy se přistihnete, že vás naprosto šokuje svým otevřeným přiznáním či chováním k osobě, která by se s ním za normálních okolností prostě spolčit ani nemohla. Můžete tu najít Severuse Snapea roztodivných charakteristik, ale nikdy, a to opravdu prosím nikdy, nebude Patoložčin lektvarista bezcílně krutý, neobrátí se zády k lidem, na kterých mu záleží, ať by to přiznal nahlas či ne, a nikdy, a to rozhodně NIKDY nezemře jakoukoliv naprosto nesmyslnou a potupnou smrtí. Severus Snape žije a tak to zůstane.

A protože je Patoložka neporazitelná optimistka a velká romantička, tak za žádných okolností, pokud by to nebylo naprosto nezbytně nutné, tu neuvidíte špatný či snad tragický konec. Konce povídek této modrooké ženy bývají sladké, někdy až přespříliš, ale vždy dávají naději.

To si zapište za uši, čtenáři, protože Patoložka, navzdory svému morbidnímu jménu, prostě není tragéd a nebude. Protože smutných příběhů máme plnou televizi, plné zprávy a hlavně se s nimi potkáváme na každém kroku celou naši životní pouť.

Proto se tato snad relativně nadaná žena snaží, aby její příběhu měly hlavu a patu, aby vás pobavily, rozesmály, či snad donutily k zamyšlení. Prostě, abyste je měli rádi.

Z celého srdce doufá, že se vám tu bude líbit a…

Ale ne… Harry je zpět! Tak zase někdy příště.

Vaše Patoložka


 

Původní komentáře:

1  Claire | 21. května 2012 v 16:19 

Jen tohoto webu? 
K Severusovi něco dodávat by bylo nošením sov do Athén. Hovoří sám za sebe. 
Prostředictvím autorky se pak možná i o něco málo vřelých, skvělých, ironických, sarkastických slůvek podělí. Patoložka to má u něj momentálně dobré, když tak pěkně umázla jeho oblíbeného, po slávě bažícího, spratka. 
Moudřejší bude pogratulovat k těm skvělým číslům, která taktéž o něčem vypovídají. 
A taky poděkovat, že se s námi podělila o kousek svého soukromí, konkrétně o vysvětlení, kterak Patoložka ke štěstí přišla. 

2  Lisi | Web | 21. května 2012 v 17:22 

Ty jsi skutečně činorodá. Smekám před tebou. Dokonalá úvaha. 
Tvoje návštěvnost je skvělá, já s mojí desetinovou se s ní nemůžu rovnat. Asi ti Severus zakouzlil blog. Těším se na další tvé překlady, hlavně na Shape and Change, to jsem si oblíbila. A potom taky Scious totalus, v poslední době jsem měla čas jenom číst, tak ti pochvalu k poslední kapitole píšu tady. Už se to začalo pěkně rozvíjet.

3  Patoložka | Web | 21. května 2012 v 17:50 

[1]: Claire: Dobře, dobře, spousty webů... Severuse si prostě nárokuje každý. Vždyť, kdo by mu odolal? Líbil se ti spratek? Ani nevím, jak se mi tam dostal, ale nechtěl se nechat odsunout 
Ach, ano, už jsem to psala někde na Kiži několikrát, ale takto kompletní jsem to neměla. Teď se to hodilo, vzhledem k tomu všemu Díky!

4  Patoložka | Web | 21. května 2012 v 17:55 

[2]: Lisi: Minulý týden jsem byla tak činorodá, že jsem málem odrovnala Claire Načež jsem od včerejška nenapsala ani řádku (To je normální samozřejmě, ale ten minulý týden byl nějak zvláštní). Z původně asi jednotýdenní aktualizace jsem tady udělala denní. A návštěvnost? Vlastně se rapidně zvedla hlavně po tom, co jsem se odhodlala dát první povídku na Daily slash. 
No, ano, TSaCH, na to vždycky těším, ale vzhledem k délce kapitol to docela trvá. A STL? Tam jsem jen ráda, že jsem napřekládala dopředu, protože teď to byla s překlady hrůza Budu se těšit až se tam s tebou uvidím... Děkuji!

5  kali | 21. května 2012 v 18:38 

A my můžeme děkovat těm vyšším silám,že tvé kroky vedli k našim oblíbeným hrdinům a ty nám předkládáš tak skvělé příběhy  .A mohu zcela upřímně říct,že vyobrazení tvého Severuse je mi bližší,než ten kánonický,jen díky fanfiction sem na něm dokázala vidět víc,než krutého,zamindrákovaného bastarda,takže děkuji 

6  Patoložka | Web | 21. května 2012 v 19:00 

[5]: kali: Ano, mám to stejně se světem FF. Jenže já už kánon nemůžu ani číst. Nevím, zda je to tím překladem, ale ten text mi přijde strašně hloupý. Asi budu muset zvolit třeba slovenskou verzi. Bohužel jsem nenašla namluvenou v mp3 Díky za koment!

7  grid | 22. května 2012 v 19:52

Tak toto som si s chuťou prečítala. A veľmi ma tešia jednak tvoje pohnútky k písaniu slash a konkrétne na pár Severus-Harry,čo je moja srdcovka ale aj závery a síce to, že Severusa nikdy nenecháš tragicky ani ináč odísť zo scény. Perfektné! 

8  Patoložka | Web | 22. května 2012 v 20:15

[7]: grid: Snažila jsem se, aby to bylo čtivé. A to si představ, že slohové práce nikdy nebyly mojí doménou, spíše naopak, příběhy jsem psala na sílu a nikdy neměly duši. Tady si myslím, že vzhledem k tomu, že mám tenhle svět prostě ráda a že v něm jsou nějaká jasně daná pravidla a postavy, jde mi to nějak více od srdce... A ano, Severus forever! Už i na překlady si dávám pozor, aby tam nikdy nedošlo z tragickému skonu někoho, kdo je pro příběh důležitý... Díky!

9  Rocia | 24. května 2012 v 1:58

Moc hezky napsané  Jen ten čas ke čtení tvých povídek mi moc nezbývá, jak mě teď pohlcuje vlastní tvorba a překlady - doufám, že to brzy napravím 

10  Patoložka | Web | 24. května 2012 v 10:54

[9]: Jééé, to je příjemné překvapení Tak sis našla čas ve 2 ráno? Já to znám. Poslední 3 dny jsem obětovala psaní a nezbyl mi čas skoro na nic jiného. Jen Spřízněni kletbou si nenechám ujít Teď se ještě chystám na tvůj poslední překlad, jen mít odvahu! Moc díky, že ses stavila a přečetla

Komentáře   

 
0 # Gift 2012-11-12 22:02
Jee tak ja se opet zatoulala na tve stranky a uhranul me prave Severus Snape. Rada ctu pribehy o tom, kdo kdy kde a jak propadl kouzlu sveta fanficton. Je to svet, ktery neskutecne spojuje a to je na nem myslim to nejkrasnejsi:-) . Coz mi pripomina… uz dlouho mam v planu zavitat na tvou autorskou tvorbu, jsem zvedava:-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # pajka 2014-06-19 22:07
Milá Paty, ač už uplynuly dva roky od Tvého vyznání, proč Ty a Snarry a slash a ff vůbec, pro mě je to naprosto neskutečně aktuální! Protože pod všechno(až na vlastní tvorbu, na tu se opravdu necítím) se můžu rovnou podepsat a vydávat Tvé vysvětlení za své. Protože přesně tak to cítím, takže jsem Ti vlastně neskutečně vděčná, že jsi mé myšlenky hodila tak skvělým způsobem na papír. Tedy do PC :-D. Takže díky za to i za tu úžasnou práci, kterou odvádíš jako autorka i překladatelka! :heart:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Patoložka 2014-06-23 09:37
Och, moc děkuji za poděkování a chválu. Už si skoro ani nepamatuji, co všechno jsem vám tady vyslepičila;-) Kdybych podobný článek psala teď, asi by vyzněl podobně, ale na rozdíl od původního bych v něm asi vyčlenila více místa i Harrymu, protože - ať si myslí každý kdo chce co chce - Harry je, byl a bude součástí snarry a zaslouží si vlastní pozornost. Začínám mít toho hocha, muže, dědulu čím dál raději a v kombinaci se Severusem ještě víc. Takže díky moc že ses ozvala a připomněla mi to:heart:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
   

Statistiky

Návštěvníci
1361
Články
1295
Odkazy
34
Počet zobrazených článků
2861945
   

Toplist

TOPlist

   
   

Patolozka.drabbles.cz

patolozka.drabbles.cz

 

   

Všechna práva vyhrazena Patoložce. Stránky vznikly v roce 2012. Kontakt: patolozka86(at)gmail.com